Z laického hľadiska si pod pojmom investícia pravdepodobne predstavíme akcie, dlhopisy, rôzne sporenia a fondy. Investovať sa pritom dá aj do cenných kovov, najlepším príkladom je investičné zlato.

zlatá cihla

  • Jeho primárnou výhodou je fakt, že má schopnosť ustáť aj ťažšie ekonomické časy spojené napríklad s oslabenou peňažnou menou.
  • Stávkou na majetkovú istotu je hlavne fyzické vlastnenie zlata vo forme zliatin zlatých tehál alebo mincí.

Na Slovensku sú populárne napríklad zliatiny zo švajčiarskych periférií Argor Heraeus a P.A.M.P, čo sa navyše dajú kúpiť za dostupné ceny a sú oslobodené od daní pridanej hodnoty (DPH). Pomerne známe sú tiež rakúske mince, pričom všetky spomenuté náležitosti v podobe fyzického zlata sa dajú kúpiť cez špecializovanú predajňu, mincovňu v Bratislave. NBS totiž riešenie v podobe investičného zlata vo svojich službách nezahŕňa a slovenská Mincovna Kremnica nevyrába mince zo zlatých zliatin.
Hodnota zlataje faktor, pod ktorým môže každý chápať niečo iné. Ak niekto hľadá cestu, ako pomocou tohto vzácneho kovu rýchlo zbohatnúť, najlepšia investícia do neho je v období krízy. Keď akciové fondy klesajú, zvýšenej hodnote sa teší práve tento kov. Zároveň začína veľa investorov hľadať alternatívy, ako pokryť svoju materiálnu budúcnosť. Zlato je riešením. Nemá totiž tendenciu klesať a drží si svoju relatívne stálu hodnotu len s menšími krivkami.

placka na krabičce

Za všetky názory sa chodí spomenúť fakt,že spomenutý kov si drží svoj aktuálny status už 15 rokov. Ak by ale nastala hroziaca kríza, je vlastne veľmi pravdepodobné, že vlastnenie zlata bude ešte cennejšie.
Pre mnohých skúsených, ale aj začínajúcich investorov preto predstavuje tento kov skôr veľmi dobrú majetkovú rezervu. Mať svoj majetok uložený vo forme zlatých tehličiek alebo mincí. Takýmto spôsobom bude náš majetok ochránený napríklad pred zníženou hodnotou meny. Peniaze vlastne premeníme na fyzické zlato a to v prípade potreby dokážeme predať kvôli jeho veľmi dobrej svetovej likvidite.