Milovníci prírody často radi sledujú dokonalé prírodné divadlo, ktoré sa voľným okom a v prítomnosti človeka, či akéhokoľvek ruchu, niekedy doslova vidieť ani nedá. Lesná zver je veľmi plachá a tiež mnohé úkazy sa odohrávajú nielen počas dňa, no najmä v noci. Toto všetko sa však dá jednoducho sledovať prostredníctvom zariadenia s názvom fotopasca. Môžeme povedať, že fotopasce predstavujú špeciálne vystavané fotoaparáty, na ktorých sa nachádza citlivý senzor. Ten je schopný zaznamenávať pohyb vo svojom okolí a následne urobiť snímky. Okrem toho však dokáže spracovať aj video záznam, a to nielen za svetla, no aj v noci. Vie tak zachytiť všetko, čo sa počas noci okolo nej mihne.

past

Nielen zver, no aj zlodeji!

Práve kvôli perfektnej nenápadnosti a schopnosti zachytávať pohyb sa fotopasce používajú nielen na zver v prírode a jej denné i nočné skryté divadlo, no aj na majetku, kde môžu byť rozmiestnené na rôznych miestach a snímať pohyby, ktoré sa odohrávajú. Preto sa často používajú ako účinný nástroj na zamedzenie vniknutia na pozemok alebo do súkromného areálu či domu. Inak povedané fotopasce na zlodejov sú skvelým spôsobom, ako vybaviť a chrániť svoj majetok. Navyše, niektoré modely dokážu odosielať MMS v reálnom čase na mobilný telefón, a tak informovať o všetkom vždy práve včas. Zlodeji tak budú mať omnoho menšiu šancu, ako vykĺznuť alebo spôsobiť škody.

fotopast

Ako fotopascu umiestniť?

Umiestnenie fotopasce v značnej miere závisí od toho, či bude určená na pozorovanie zveri a prírody, alebo na ochranu majetku. Pri kúpe fotopasce, samozrejme, je k dispozícii návod na použitie, avšak určité tipy nájdete aj tu. Pokiaľ chcete pozorovať prírodu a život zvierat, umiestnite fotopasce na miestach, kde sa zver pohybuje, pri brlohoch, norách alebo pri najbližšom zdroji vody. Treba však dávať pozor, aby sa nenarušilo prostredie, kde zvieratá žijú, napríklad hniezda. Pokiaľ však ide o majetok, odporúča sa umiestnenie vo výške, cca 1,5 – 2 metrov na strom, stenu, stĺp a podobne, aby mala fotopasca ten správny výhľad a senzor vedel zaznamenať pohyb pri prípadnom vniknutí.