Výberom vhodného vysávača na lístie si podstatne uľahčíte práce v záhrade. Aj keď názov tohto výrobku jasne určuje jeho hlavnú funkciu dokáže toho viac. Záleží len od vás čo od neho očakávate.

spadlé listí.jpg

  1. Vysávanie– pokiaľ máte menšiu záhradu postačí vám vysávač na lístie, ktorý má len funkciu vysávania. Vyčistíte ním záhradu, alebo zámkovú dlažbu od lístia, nečistôt a drobných konárikov. Ktoré sa nahromadia v zbernom vreci (nádobe). Sú ideálne na občasné upratanie spadnutého lístia.
  2. Fúkanie– ide o tzv. fukáre. Tieto nástroje lístie nafúkajú na kopu – nemajú zbernú nádobu. Tak ako predchádzajúci model jednoducho sa ovládajú. Tento typ je ale podstatne ľahší. Nahromadený odpad si potom musíte odpratať ručne.
  3. Vysávanie, fúkanie a drvenie– výkonnejšie a samozrejme aj drahšie modely mávajú označenie „vysávače na lístie 2v1“, alebo 3v1. Záleží to od toho aké funkcie majú. Týmto modelom môžete lístie najprv nafúkať na kopu a potom povysávať. Ak má aj funkciu drvenia dochádza v ňom k rozdrveniu listov a drobných konárov. Takto vám odpadajú starosti kam s odpadom a čo s ním. Môžete ho dať rovno kompostovať alebo vyhodiť do zberného koša.

Druh motora

  1. Benzínový motor – tu si môžete vybrať medzi dvojtaktným, alebo štvortaktným motorom. Vyznačujú sa nižšou hlučnosťou.
  2. Akumulátorový motor – v ich prospech hovorí nízka cena. Bohužiaľ majú nižší výkon a na jedno nabitie vydržia vysávať len cca 90 minút.
  3. Elektrický motor – ide o najľahší a cenovo najnižší typ prístroja. Ich jedinou väčšou nevýhodou je, že musia byť napojené na el. energiu. Pri upratovaní záhrady ste tak obmedzený dĺžkou kábla.

podzim.jpg

Príkon
Druhá vec, na ktorú by ste mali brať ohľad pri výbere vysávača na lístie je príkon. V závislosti od jeho veľkosti môžete vysávať mokré či prilepené, alebo len suché listy. Pri elektrických modeloch je lepšie siahnuť po typoch s príkonom aspoň 2500 W. Vysajete s ním všetko. Ak dávate prednosť vysávačom na benzín obzrite sa po príkone od 700 do 950 W.