Predstav si, že sa rozhodneš postavať záhradný domček z dreva, ale bez klincov, šróbov alebo lepidla.
Bude tvoj domček stabilný a bezpečný?
Asi nie a určite by sa rýchlo rozpadol.
A podobne je to aj keď niekto hovorí po anglicky bez správnej anglickej gramatiky.
Každá veta je len neusporiadaná hromada slov.

Obrázek1

Anglická gramatika tvorí neodmysliteľnú časť pri učení sa angličtiny, ale jej správne pochopenie je pre študentov často náročné.
Na jednej strane nie je dobré sa anglickej gramatiky báť a mať stres z urobenia chyby. Na začiatku je toto úplne normálne a bežné.
Na druhej strane, anglickú gramatiku netreba ani podceniť, lebo exitujú situácie, kedy je správne vyjadrovanie extra dôležité.
Ak sa chystáte na pracovný pohovor v angličtine, či už na Slovensku alebo v anglicky hovoriacej krajine, tak bude vášho potenciálneho zamestnávateľa určite zaujímať, či sa viete v angličtine vyjadrovať gramaticky správne.

Správna gramatika totiž nepreukazuje iba vašu znalosť angličtiny, ale aj to, že ste usilovný a máte cit pre detail.
Gramatika je tiež nesmierne dôležitá, ak máte ambíciu ísť študovať do zahraničia. Vysoké školy a univerzity budú posudzovať vašu schopnosť zvládať štúdium a akademickú angličtinu aj na základe vašich znalostí anglickej gramatiky.

Gramaticky správne vyjadrovanie tiež netreba podceniť ani pri sociálnom živote. Vedeli ste, že gramatické chyby a zlý pravopis v profiloch na online zoznamkách fungujú ako červené vlajky pre potencionálnych partnerov a šance na úspech sa tým znižujú až o 14%.

Okrem toho, ak sa zoznamujete s novými ľuďmi, alebo navštevujete nové miesta, tak posledné, čo chcete je, byť nepochopený. Aby ste sa vyhli nedoruzumeniam, tak potrebujete mať jasno v tom, ako v angličtine správne skladať slová do viet.
Pri všetkom, čo bolo spomenuté, netreba zabúdať, že v niektorých situáciach je v poriadku gramatiku príliš „neriešiť“. Ak si napríklad píšete s blízkym priateľom, tak je zjednodušené a slangové vyjadrovanie úplne ok.
Písanie online je tiež fantastický spôsob, ako sa spojiť s rodenými hovoriacimi alebo inými študentmi angličtiny a v priateľskom prostredí zlepšovať svoje komunikačné zručnosti a anglickú gramatiku.