Čo to je?
Kolektívna hra, kde pomocou špeciálnych replík zbraní bojujete s oponentmi a snažíte sa plniť taktické úlohy. Môžete hrať jednotlivo na lokálnych akciách, alebo sa stať súčasťou nejakého tímu, s ktorým budete vo voľnom čase trénovať. Často sa imitujú rôzne ozbrojené zložky či armády. Každý má inú uniformu vybavenie, zbraň alebo je celý tím zladený a vyzerá profesionálne.
pistole snipera
Čo potrebujete?
1.       Zbraň
Základ hry. Bez nej sa neobídete. Strelivom sú malé guličky z umelej hmoty. Sú to repliky skutočných zbraní z kovu, dreva či plastu. Ceny sa pohybujú od 30 do stoviek až tisícov eur. Je možné ich vylepšovať ale to je už na profesionálov.

Podľa pohonu sú 3 typy zbraní:               
·         Manuálna – využívaná pre ostreľovacie pušky, kvôli silnejšej pružine. Nabíja sa manuálne naťahovaním a strieľa jednotlivo
·         Elektrická – najvyužívanejší typ. Poháňaná špeciálnou batériou. Strieľa automaticky.
·         Plynová – skôr využívaná pre pištole. Najdrahší typ kvôli plynu. Rovnako je automatická.
 vojáci při útoku
2.       Uniformu
Nie je taká potrebná, ale zíde sa hlavne kvôli maskovaniu (neoceniteľnom v prírode), prípadne pre odlišovanie tímov. Je to pohodlnejšie pre hru a oblečenie je odolnejšie.
 střelba v lese
3.       Vybavenie
V tejto kategórií máme viac vecí:
·         Okuliare – povinná výbava, bez nich väčšinou nie je možné zúčastniť sa akcií.
·         Taktická vesta – vesta alebo opasok na nosenie náhradných zásobníkov a malých vecí potrebných pri hre. Pomocou molle systému je možné upravovať rozmiestnenie kapsičiek a sumiek.
·         Chrániče – na kolená a lakte. Zídu sa proti pádom, pri polohe v kľaku či ľahu, dobré hlavne v hre v budove – CQB typ hry.
·         Vysielačky – na komunikáciu s tímom a ostatnými.
·         Ostatné – rukavice, kanady, masky, kukly a iné vojenské veci vhodné pre atmosféru hry.
 
4.       Pyrotechnika
Niekedy je možné využiť legálnu pyrotechniku pripomínajúcu granáty, dymovnice či míny.
V tímoch sa určujú úlohy ako strelec, veliteľ, ostreľovač, medik a ďalšie. Pri akciách na vysokej úrovni ide hlavne o taktiku, nie len o bezhlavé strieľanie do všetkých strán, ale ide hlavne o zábavu, tak to netreba brať príliš vážne.
Následne stačí rozdeliť hráčov do tímov, určiť úlohy, vyčleniť priestor a ísť do boja. Občas je využívaná aj nejaká technika ako autá a podobne. Populárne na hru sú opustené budovy, továrne aj lesy.
Ak máte vybavenie, stačí vyraziť von s priateľmi a užiť si akciu priamo v poli.