Diéty, ktoré vedú k rýchlemu poklesu hmotnosti vedú hlavne k úbytku vody a svalovej hmoty a k malému úbytku tukového tkaniva. Ide skôr o kvantitu (množstvu úbytku kilogramov) pred kvalitou chudnutia. Lekársky výskum ukázal, že rýchle chudnutie je nezdravé. Nehovoriac o vysokom riziku opätovného priberania. Existuje mnoho spôsobov ako schudnúť zdravým spôsobom.

mandarinky

Ak ste sa už rozhodli schudnúť, tak si v prvom rade musíte uvedomiť prečo máte nadváhu, aké dôvody viedli k tomu, že ste začali priberať. Prečo musíte chudnúť znovu od začiatku. Pre väčšiu motiváciu v chudnutí si prečítajte tiež článok

O nadváhe hovoríme vtedy, keď máte na sebe viac tuku ako je potrebné a zdravé.
Práve nadmerný príjem energie vedie spolu s nedostatkom pohybu a sedavým spôsobom života k hromadeniu kalórií vo forme tuku a to žiaľ so všetkými zdravotnými a estetickými dôsledkami. Nadváhu získavame vtedy, keď dlhodobo prijímate viac kalórií ako stihnete spotrebovať. Nadbytočná energia sa uloží v tele v podobe tukov. Telo si ju takým spôsobom ukladá na horšie časy.
Počas chudnutia je základom zrýchliť svoj metabolizmus.

vafle

Je nevyhnutné uvedomiť si, že opakovaným pokusom o chudnutie a skúšaním rôznych zaručených diét, dochádza k zmenám Vášho metabolizmu. Telo sa učí šetriť a spaľuje menej „kalórií“ a dokonca aj pomalšie. Tento problém zasahuje ľudí, ktorí za svoj život viackrát schudli a znova nabrali veľa kilogramov. Po takomto akte je veľmi ťažké tento stav zmeniť. Znižovanie príjmu stravy v tomto stave nepomôže. Zamerajte sa na skladbu jedla, prijímať dostatok bielkovín a ďalších živín a predovšetkým zvýšiť pohyb. Vďaka pohybu sa bude zvyšovať podiel svalovej hmoty, čo je cesta k zvýšeniu bazálneho metabolizmu.

borůvky

Ako začať s chudnutím, aby ste nakoniec aj schudli.
Uvedomte si potreby Vášho organizmu. Vzdelávajte sa, učte sa vhodne stravovať. Dostať sa na požadovanú hmotnosť a byť chudším je pre každého reálne, vyžaduje si to čas a trpezlivosť.