Keď nás omrzí chov sliepok, kačíc, alebo husí, a túžime po chove exotickejšieho operenca, skvelou voľbou, hlavne v našich zemepisných končinách, je chov Emu hnedého.

pštros

Emu pochádza z Austrálie a na rozdiel od svojich príbuzných, pštrosov, lepšie znáša miestne klimatické podmienky. Neprekáža im striedanie ročných období a dobre znesú aj sneh, či mráz. Problémy majú jedine s vlhkom, ktoré nepôsobí dobre na ich bohaté perie. Sú to milé a prítulné tvory, ktoré sa pri správnej starostlivosti stávajú naozaj verným a učenlivými zvieratami.

Na chov vôbec nie sú náročné. Postačí im menší výbeh a pred vetrom chránená búda na hniezdenie a uspokoja sa aj s nenáročným krmivom, ako sliepky. Ak sa už rozhodne o chove Emu, je ideálne zabezpečiť si pár – samca a samicu.
Emu sa môže chovať z viacerých dôvodov. Prvou možnosťou je chov pre tuk, či olej, ktorý je momentálne mimoriadne cenený. Používa sa hlavne vo farmaceutických spoločnostiach. Tuk je netoxický, antimikróbny, má hlboké penetračné a silné protizápalové účinky a preto je ideálny na použitie do krémov, či gélov.

Ďalšou možnosťou je chov pre mäso, ktoré je veľmi kvalitné. Chuťou sa približuje divine, má vysoký podiel železa a bielkovín, a neobsahuje takmer žiaden tuk. Prípadne pre vajcia, ktoré stačí bežne tepelne upraviť. Škrupina zelenej farby, sa dá využiť na rôzne umelecké a dekoračné účely.

Emu môžeme chovať aj pre kožu. Aj po opracovaní zostáva flexibilná a mäkká, nakoľko aj po opracovaní zostáva olejnatá a tým pádom sa neláme, či nevysichá. Takáto koža je pre jej vysoko atraktívny povrch vyhľadávaná v módnom priemysle, na výrobu kabeliek, topánok a podobne.
Pri prirodzenom liahnutí leží samec na približne ôsmych vajciach až 56 dní. Po  celú túto dobu nejavé záujem o okolie. Odmieta vodu, krmivo a samicu, ktorá v tomto období vajcia prestáva znášať.

pole

Ak by sme teda snívali o netradičnom hobby, je chov emu ideálny. Sú to mierumilovné, priateľské zvieratá so širokým spektrom využitia, ktoré navyše nerobia hluk a nezapáchajú. Na Slovensku sa cena za kus pohybuje približne v sume 150€.