Horolezectvo si muži nedajú vziať, ak raz k nemu ako sa hovorí „privoňajú“, je to už na celý život.
Je náročné, nebezpečné, no pritom krásne a plné adrenalínu. Pri stúpaní do strmých terénov treba používať hlavne ruky a nohy, ktoré tvoria akési oporné body. Loziť môžete v prírode po kopcoch alebo v interiéri na rôznych umelých povrchoch. V spojení s týmto športom musíme spomenúť aj záchranárov, ktorých výjazdy k úrazom a pádom sú neraz veľmi nebezpečné, no v ťažkých terénoch sú jediní, na pomoc ktorých sa môžeme spoľahnúť.

horolezec

Správny výstroj je základ
Naplno sa venovať tomuto športu nedá bez poriadneho výstroja, ktorý tvorí základ pre bezpečné lezenie. Nie je to veľmi lacná záležitosť, keďže pred začiatkom športovania musíte byť plne vybavení a to si žiada aj nejakú počiatočnú investíciu. Do istej miery od vybavenia závisí aj vaše prežitie, preto si kupujte kvalitné veci, v ktorých sa budete cítiť pohodlne. Neznamená to, že musíte minút celý majetok, ale zlatá stredná cesta je rozumné riešenie. Ak máte s kým, tak sa pre kúpou radšej poraďte. Môžete zájsť aj do kamenných obchodov, kde vám zaškolený personál určite ochotne poradí a pomôže aj s výberom. Výbava pre horolezca je v podstate rovnaká, dôležitý je však materiál, z ktorého sú skoby súčasti výstroja vyrobené. Najdôležitejšou je kvalitná horolezecká obuv, povrchy stien v horách alebo na umelých povrchoch sú pre nekvalitné topánky veľkým rizikom. Pri výbere myslite na to, že v nich budete tráviť aj celý deň, tak si dajte záležať na pohodlí.

skoba

Používanie vlastného tela
Začiatočníci pri prvých výstupoch venujú pozornosť len tomu, čo vidia priamo pred sebou, hneď sa chytajú rukami toho najbližšieho bodu a zároveň nohami hľadajú bezpečnú skalu. Pritom je veľmi dôležitá pevnosť horného ramena, no skúsení lezci sa snažia použiť celé telo, aby sa na vrchol dostali. Ťahať sa len rukami a nohami je oveľa náročnejšie, zapojenie celého tela lezenie zjednoduší.

Hrozba pádov
Výstup je vždy jednoduchší ako zostup zo steny. Hlavne pre začiatočníkov môže byť schádzanie strašiakom. Pomalým spúšťaním si síce rozvíjate silu, ale aby ste zistili, či výstroj funguje tak, ako má, je dobré aj padnúť a otestovať ho. Znie to horšie ako to v skutočnosti je. Každý si musí odžiť svoj prvý pád, aby sa uistil, že môže svojmu zariadeniu dôverovať. Milovníci adrenalínu si tieto momenty, kedy sa spúšťajú a padajú, istotne do sýtosti užijú.