Chovať hydinu nie je až taká jednoduchá záležitosť, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Laikovi sa totiž všetky plemená sliepok zdajú rovnaké, ale nie je to pravda. V prvom rade si treba ujasniť, či chceme chovať hydinu na iba na vajcia, len na mäso alebo na kombinovanú spotrebu, pretože aj ich plemená sú vyšľachtené podľa týchto kritérií.

husa

Správny výber
V prípade, že chcete mať produkciu hlavne vajec, zamerajte sa na stredne ťažké alebo ľahké druhy sliepok. Najobľúbenejšími sú minorky, australky, leghornky, maransky či slovenské národné plemeno oravky. Predtým, ako si ich prinesiete domov, je dobré, ak si o nich zistíte zopár základných informácií. Neorientujte sa len na množstvo znášky za rok, ale dôležité je aj to, aké sú odolné, pretože existujú druhy, ktoré sa k nám dostali z teplejších oblastí, a tie by mohli mať v chladnejšom období problém.

zrní

Potrava
Sliepka patrí medzi všežravce, ale jej hlavnou potravou je zrno, a to musia mať zabezpečené počas celého roka. Ak by ste zatúžili po žiarových žltých vajíčkach, treba im naservírovať aj zelenú potravu. V lete to nie je problém, aj samé si nájdu trávu či bylinky, ocenia však aj spestrenie jedálnička, ak im prihodíte šupky z ovocia a zeleniny či tekvicu, jablká alebo dyňu, budú vám vďačné. Aj zvyšky vareného jedla majú rady, ale nesmie byť pokazené. V letnom období si dokonca pochutia aj na dážďovkách či slimákoch alebo červíkoch a v zime im zasa môžete prisypať nejaké zvyšné mäso z kuchyne. Dôležité je, aby mali k dispozícii dostatok žihľavy a trávy. Zatvorené v mini výbehu, kde je zemina už udupaná, je veľmi zlý nápad. Potrebujú totiž výbeh, počas dňa ich pustite na pastvu a na noc ich zatvorte do kurína, aby si na nich nepochutili dravce. Kurín by ste mali zabezpečiť proti návštevám drobných tvorov, napríklad potkanom, tie milujú vajíčka. Zatepľovať ho nemusíte, ale zabezpečte, aby v ňom nebol prievan ani vlhko, predovšetkým v zime. Bidielka na sedenie a hniezda, kam znášajú vajcia, sú ich neoddeliteľnou súčasťou.

slimák

Bezzubá hydina
Kvôli čisteniu peria potrebujú sliepky aj malé pieskovisko, kde si ho vytierajú. Nezabudnite im do potravy pridať maličké kamienky alebo jemný štrk, pretože nemajú zuby a toto im pomôže s drvením potravy v žalúdku. To, aké pevné sú škrupinky vajec, ovplyvňuje objem vápnika, ktorý sa vyskytuje v ich strave. Pomôcť im môžu rozdrvené samotné škrupinky alebo pomleté ulity slimákov, a na záver to najdôležitejšie, čerstvá voda by mala byť samozrejmosťou.