Rozlíšiť bolesť hlavy od migrény pre laika môže byť problém. Rozdiely medzi týmito bolesťami ale existujú.

zoufalost

Bolesť hlavy
Každého už niekedy bolela hlava. Či už bol dôvod zlý spánok, zlé jedlo, stres, alebo zmena počasia. Stačí tabletka od bolesti a je nám hneď lepšie. A aj keď si tabletku nedáme, s bolesťou hlavy nejako ten čas prežijeme.

Migréna
Migréna sa od klasickej bolesti hlavy dosť líši. Bolesť sa stupňuje, má bodavý charakter a miesto, ktoré nás bolí vieme presne lokalizovať. Bolesť pretrváva niekoľko hodín až 3 dni a doprevádzajú ju rôzne symptómy.
Príčina vzniku migrény nie je známa. Predpokladá sa, že je za ňou nerovnováha chemických látok k mozgu. V mozgu následne dochádza k nedostatočnému prekrvovaniu a z toho vzniká bolesť, ktorú cítime.

Symptómy migrény
Migréna nie je len bolesť hlavy. Okrem toho je pacientovi zle, chce sa mu vracať, má závraty, rozdvojené alebo zahmlené videnie. Je bledý, potí sa, môže sa objaviť hnačka, alebo naopak zápcha. Počas záchvatu bolesti je pacient citlivý na svetlo, hlasný zvuk, alebo silnú vôňu.

Varovné príznaky migrény
Migréna zvykne dať o svojom príchode vedieť dopredu. Rôzne varovné signály začne pacient prejavovať cca 30 minút pred záchvatom – šum v ušiach, problémy s rečou, alebo zrakom, tŕpnutie končatín, únava, ospalosť,…
Migréna môže prísť nečakane, ale ak patríte medzi citlivejších ľudí, môže ju spustiť takmer čokoľvek. Nástrahy, ktoré môžu spustiť migrénu sú všade okolo nás.

nevolnost

– Únava, stres, nedostatok odpočinku, šok, depresie,…
– Lieky ako napríklad antikoncepcia, lieky na zlepšenie spania,…
– Okolie – ostré blikajúce svetlo, hlasný zvuk, silné arómy parfumov, zmeny teploty,…
– Potraviny – alkohol, kofeín – tieto zložky škodia organizmu všeobecne, ale môžu spustiť aj migrénu. Okrem nich to môže byť aj čokoláda, rôzne citrusové plody, niektoré prísady do jedál.
– Životospráva – nepravidelná strava, alebo nedostatočný pitný režim, málo pohybu.