Z jazdy na bicykli sa vie bez nosenia bezpečnostných ochranných prvkov a nerešpektovania dopravných predpisov veľmi rýchlo stať nebezpečný hazard, ohrozujúci nie len zdravie človeka, ale taktiež aj jeho život. Mnoho ľudí, ale bezpečnostné odporúčania pre jazdu na bicykli nerešpektuje, avšak potom je pri vyskytnutí sa rizikovej situácie už zväčša neskoro. Takéto ignorovanie následne väčšinou vyústi do spôsobenia ľahkých či v horších prípadoch aj ťažších zranení, ktoré môžu viesť k celoživotným následkom. Preto by mala aj pri krátkych cestách bicyklom byť vždy dbaná výrazná pozornosť na bezpečnosť a ochranné prvky, ktoré môžu neraz zachrániť život.

člověk na kole

Bez prilby ani na krok

Najvýznamnejšia časť ľudského tela, ktorá je zároveň aj najviac ohrozená pri nešťastných pádoch a iných nehodách, je naša hlava. Ak dôjde k vážnemu poraneniu hlavy, následky bývajú často fatálne a nezvrátiteľné. Z toho dôvodu netreba zanedbávať nosenie prilby na bicykel, ktorá predstavuje spoľahlivého ochrancu hlavy.

Pri výbere kvalitnej bezpečnostnej prilby je však treba dbať na to, aby namiesto ochranného prvku nepôsobila opačne a ešte väčšmi zvyšovala riziko zranenia. To znamená, že prilba by nemala byť príliš ťažká, aby pôsobila ako záťaž na hlavu, a taktiež by mala správne sedieť a nebrániť rozhľadu, aby cyklista dokázal bez prekážok jasne vidieť svoje okolie a cestu.

Nohy na pedáloch, ale čo ruky?

Pri bicyklovaní sa veľká pozornosť venuje nohám a šliapaniu na pedáloch. Ruky sú však pri cyklistike rovnako dôležité, pričom k bezpečnosti počas jazdy môžu prispieť aj kvalitné prvky, ako sú gripy na bicykel, ktoré môžeme nájsť aj pod označením tzv. rúčky. Tie sú pri bicyklovaní mimoriadne významné a to najmä pre zabezpečenie balansu, rovnováhy a stability, ktoré pri pevnom chytení gripov bicykel dosiahne. Pri výbere gripov treba dbať aj na materiál, z ktorého sú vyrobené, aby ich držanie nebolo nepríjemné, ale naopak dobre ergonomicky padli do ruky a nespôsobovali otlaky či iné nepríjemnosti ani pri niekoľko desiatok kilometrov dlhých jazdách.

rukavice na kolo

V súvislosti s rúčkami sa oplatí spomenúť taktiež i rukavice na bicykel, ktoré sa hodí nosiť rovnako ako bezpečnostný ochranný prvok proti chladnému počasiu, prípadnému pádu, objaveniu otlaku alebo inému zraneniu. Dobré cyklistické rukavice navyše spoločne s kvalitnými ergonomickými gripmi zabezpečia hladký priebeh cesty bez šmykľavých rúk.