Spánok, prirodzená súčasť nášho života, ktorá zásadnou mierou ovplyvňuje i naše fungovanie počas dňa. Pokiaľ si počas noci kvalitne neoddýchneme, prebúdzanie býva samo o sebe komplikovanejším a následne sa tento fakt podpíše i pod náš výkon v práci či v škole. Ak sa teda zameriame na posteľ, ako miesto pre oddych, tak posteľné plachty sú jedným z jej základných prvkov a pri jej výbere by sme mali rozhodne zvážiť niekoľko zásadných parametrov. Venujte preto voľbe posteľných plachiet dostatočnú dávku pozornosti a nenechajte sa hneď v prvom obchode zlákať nízkou cenou.
spící dívka

Posteľné plachty a čo všetko ovplyvňuje ich výber

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že prevedenie posteľných plachiet s gumičkou jasne dominuje tým klasickým bez nej. Omyl, pevné posteľné plachty bez gumičky sú neustále veľmi obľúbeným riešením a neraz vyzerajú o niečo viac elegantnejšie. Typickým miestom kde môžeme takéto prevedenia nájsť sú hotelové izby, nemocnice alebo sauny a dôvodom je predovšetkým ich odolnosť a vyššia pevnosť. Samozrejmosťou sú viaceré farebné varianty a ak by sme mali dať do popredia jednu z výhod takýchto plachiet, tak je to priedušnosť materiálu a v mnohých prípadoch i absencia umelých materiálov potrebných na ich výrobu. Ideálnym obdobím na využitie týchto posteľných plachiet je leto, kedy vedia byť súčasne využité aj namiesto paplónu počas vyšších nočných teplôt.

hotelový pokoj

Pozrime sa tiež na niektoré z materiálov používaných pri výrobe plachiet. V súčasnosti je na trhu oveľa viac dostupných materiálov ako v minulosti a jedným z nich je aj jersey. Takýto materiál je utkaný do zrnitých očiek menších rozmerov a táto skutočnosť má za následok hebkosť a vyššiu elasticitu takejto tkaniny. Veľmi praktickou výhodou je, že oproti čisto bavlneným posteľným plachtám sú menej krčivé. Ďalším materiálom používaným na výrobu plachiet je froté, ktoré je známe skôr z uterákov alebo osušiek. Materiál je tkaný do tzv. slučiek v trojrozmernom formáte a vyhľadávaný je najmä kvôli svojej sacej schopnosti a mäkkosti na dotyk. Froté je ideálnym riešením najmä pre tých, ktorí neustále trpia na pocit zimy, keďže vyšší úplet je schopný zahriať oveľa lepšie.

Široký výber posteľnej bielizne nájdete na webovej stránke https://www.luxusna-spalna.sk/.