Vikingovia boli starodávny národ žijúci v oblasti severnej Európy, na miestach dnešnej Škandinávie – Nórska, Švédska a Dánska. Keďže geografické a podnebné podmienky im zabraňovali v pestovaní plodín, nemohli sa venovať farmárčeniu vo väčšom rozsahu. Plne to ale vynahradili svojím námorníctvom, v ktorom v tej dobe nemali konkurenciu.
kouřící Viking
Zaujímavé fakty:
1.       Rohaté prilby nechajme vo filme Asterix&Obelix. Vikingovia prilby v boji nosili len zriedka. Ich prilby mali ochranné štíty na tvár alebo sa podobali takzvanému normanskému typu. Rohy by boli nepraktické a vyskytovali sa možno na niektorých rituálnych ozdobných  prilbách.
 
2.       Sekery boli veľmi populárne ako zbraň, ale v rovnakej miere sa používali aj meče a kopie. Samozrejmosťou sú ikonické okrúhle štíty, ktorými vytvorili svetoznámu bojovú taktiku – štítová hradba.
 stavba z kamenů
3.       Vikingské lode boli jedinečné v tom, že dokázali preplávať cez rieky aj moria. Mali širokú palubu a nízky ponor. Pohon bol vďaka vetru a plachiet alebo veslovaniu posádky. Do niektorých lodí sa vošlo aj 100 bojovníkov. Posádka sa počas plavby živila hlavne rybami, ktoré boli uložené v podpalubí. Zo skazených rýb vraj vznikla švédska „pochúťka“ Surströmming – skazené nakladané ryby, známe svojím pachom ako aj najnechutnejšie jedlo na svete.
 
Známe sú taktiež hlavy na predkoch vikingských lodí. Draky boli zobrazené na lodiach typu Drakkar a hadie hlavy boli na lodiach Snekkar. Obe typy lodí boli bojové.
 
4.       Krvilačnosť vikingov bola asi taká ako u každého národa tej doby. Každý chcel prežiť tak zabíjal. U vikingov bolo ale väčšie množstvo výbojov do cudzích zemí, hlavne do Ruska, Anglicka, Fínska a severnej Európy.
 
5.       Okrem pirátstva bol aj skvelí prieskumníci. Na prepravu osôb a tovaru používali lode Knarr. Objavili Island, Grónsko a ako prví osídlili Severnú Ameriku kde založili Vinland.
 
6.       Z náboženského hľadiska boli pohania. Mali 19 hlavných bohov rozdelených do dvoch rodov – ÁsovVánov. Verili, že po smrti sa dostanú do Valhally, kde budú naveky bojovať, hodovať a baviť sa so svojimi predkami a bohmi.
 
Vikingovia boli veľmi zaujímavý národ v svetových dejinách a preto stojí za to sa o nich dozvedieť viac. V súčasnosti ich preslávil hlavne seriál Vikingovia.