Každý národ je typický svojou ojedinelou kultúrou. Žiadny nie je rovnaký, môžeme byť len podobní. Je však jasné, že niektoré národy, ktoré boli kedysi pokladané za jeden toho majú spoločné skutočne veľmi veľa. Zoberme si za príklad nás a Čechov. Dlhé roky sme boli jedným štátom a hoci sme rozprávali inak, naša mentalita je skutočne veľmi podobná. Dokonca sú podobné aj naše jazyky. No napriek tomu, že sme boli dlhé roky jedným štátom sú teraz medzi nami naozaj veľmi veľké rozdiely, ktoré by sme mohli pokladať aj za kultúrne. Pozrime sa spoločne na to, v čom sa od našich bratov Čechov líšime.

antikvariát

Slováci študujú v zahraničí

Oveľa viac Slovákov študuje v zahraničí ako na Slovensku. Naopak v Česku je to úplne inak. Česi zostávajú na svojich školách, hlavne kvôli tomu, že majú vo svete už nejakú pretíž. Kým naozaj veľmi veľa Slovákov študuje v Čechách, Česi sa naopak za našimi školami veľmi nehrnú. Nemusíme sa však vôbec pýtať na to, prečo to tak je.

Na čo orientujeme cestovný ruch?

V tomto majú Česi jasno. Ich cestovný ruch je orientovaný na históriu a na kultúru. Praha, Karlovy Vary, Český Krumlov, Ledice. Je jasné, že Prahu navštívi ročne ohromne veľa turistov. S Bratislavou sa to nedá porovnať. Napriek tomu, že Slovensko nie je orientované na túto časť našej kultúry, sme zameraní skôr na prírodné krásy a poklady, ktoré tu máme. Tatry sú našou najväčšou pýchou. Veľmi často sa dokonca spomína, že rozdelením Česko-Slovenska prišli Slováci o Prahu a Česi zase o Tatry. Ťažko povedať, komu je smutno viac.

kniha

Náboženstvo

Kým Slovensko je od nepamäti krajina, ktorá je skutočne silno orientovaná na vieru a na kresťanstvo, u Čechov to neplatí. Tí sú podľa prieskumov skôr ateisti ako veriaci, ale zároveň sú aj viac tolerantní k menšinám. To sa o Slovákoch vo všeobecnosti povedať určite nedá.

Kultúrnych rozdielov medzi nami je však oveľa viac. No aj tak je zaujímavé, že krajiny, ktoré boli kedysi jedným národom, dokážu mať toľko vecí rozdielnych.