Základy finančnej gramotnosti vštepujeme našim deťom prakticky už od narodenia. Je celkom logické a prirodzené, že každý sa snaží s financiami zaobchádzať adekvátne ich výške. Čo však robiť, ak je ich zostatok na účte primalý a vašej domácnosti by pomohlo nejaké to euro navyše? V tomto článku vám poradíme, ako efektívne šetriť a prezradíme, ako oklieštiť zbytočné výdavky.

kalkulačka

 V prvom rade by sme vám odporúčali zaviesť si notes, do ktorého si po dobu jedného mesiaca budete zaznačovať všetky výdaje, ktoré vaša rodina počas daného obdobia mala. Na konci mesiaca si tento zoznam vyhodnoťte a zamyslite sa, ktoré položky by sa dali zredukovať, prípadne odstrániť úplne. Pred nákupom si pozorne preštudujte letáky a poznačte si akciové ponuky. Na prvý pohľad sa vám môže zdať rozdiel v rozmedzí smiešnych pár centov, ak však takto sčítate výdavky z celého mesiaca, nabalí sa vám suma, ktorá už rozhodne na smiech nebude. Ďalej vám odporúčame, aby ste si pred každým nákupom na papier napísali, čo vlastne potrebujete a s akým cieľom do daného reťazca vlastne idete. Často krát sa nám v obchodoch stáva, že jednoducho neodoláme a okrem vecí, ktoré skutočne potrebujeme si nakúpime aj nehorázne zbytočnosti.

peněženka

Ak v nejakej banke splácate pôžičku alebo máte otvorený účet, dôkladne sa pozrite na podmienky spolupráce. Nebojte sa zájsť za vaším osobným bankárom a informovať sa o novinkách či zlepšení zmluvných podmienok. Poriadne si preštudujte ponuky iných bánk a keď zistíte, že vaša súčasná situácia vám nevyhovuje, nezdráhajte sa o tom informovať vášho bankára.
Čo však robiť v prípade, že žiadna z týchto rád vám výrazne nepomohla a váš rodinný rozpočet by potreboval výrazne nakopnúť? Internet je nekonečná studnica možností a preto sa pokúste zohnať si nejakú ľahkú prácu na doma práve cez počítač. Možností je niekoľko, či už kreatívne písanie článkov, nahadzovanie tovarov na eshop alebo jednoduché vypĺňanie dotazníkov a ankiet.