1.       Neinvestujte do toho, čomu nerozumiete alebo nechápete princíp produktu
Znie to jednoducho, ale priznajte si, koľkokrát ste podpísali zmluvu, bez toho aby ste si dôkladne prečítali všetky podmienky? Mnoho ľudí napríklad povie, že pozná dlhopisy, väčšinou štátne, ktoré považuje za veľmi bezpečné. Ale rozumie naozaj všetkým druhom? Človek môže byť presvedčený, že niečo pozná, ale pritom bude investovať do úplne nevhodného produktu.

diagram

2.       Čím kratší investičný horizont, tým konzervatívnejšie produkty
Známa rada znie: Keď chcem investovať na krátku dobu, volím investície, ktoré nesú nízke riziko, ale aj nízky výnos. Opäť to znie veľmi jednoducho, ale koľkokrát ste niečo jednoducho "riskli"?

3.       Dodržujte investičný horizont
Keď už si zvolíte investičný horizont, dodržujte ho. To je alfa a omega investovania – byť dostatočne psychicky silný a disciplinovaný dodržať stanovenú dĺžku trvania investície. Vašu odolnosť preveria predovšetkým doby krízy alebo akékoľvek väčšie trhové turbulencie. Nie je to tak dávno (rok 2008/09), kedy sa akciové trhy prepadli o niekoľko desiatok percent.
Na kapitálových trhoch vládla panika, stres a chaos. V týchto okamihoch sa prejavuje práve ona silná psychická odolnosť a disciplinovanosť, keď všetci ostatní panikária a predávajú so stratou. Kto toto ustojí alebo dokonca v časoch paniky investuje, je odmenený tučnými ziskami.

hotovost

4.       Nešpekulujte
Snažiť sa vystihnúť dno alebo vrchol je častým koníčkom investorov. Avšak, kto nie je profesionál a nesleduje kapitálové trhy niekoľko hodín denne alebo neštuduje výročné správy firiem, nie je schopný dno alebo vrchol vystihnúť. Pri panike miesto nákupu väčšina ľudí predáva a pri investičnej horúčke naopak nakupuje. Ale malo to by to byť práve naopak.

zisk

5.       Diverzifikovať
Diverzifikovať znamená nevsádzať všetko na jednu kartu. Diverzifikovať investície možno napríklad skrze podielové fondy. Podielový fond nakupuje do svojho portfólia niekoľko desiatok až stoviek cenných papierov od rôznych firiem. Keby niektorá firma skracovala, na hodnotu celého portfólia to má nepatrný vplyv oproti tomu, keby sme si kúpili iba akcie alebo dlhopisy jednej firmy, ktorá by zbankrotovala. Podielové fondy sú vhodným nástrojom pre všetkých drobných investorov, pretože ich ponuka je veľmi široká, uspokojí každého investora, či už je jeho investičný horizont alebo vzťah k riziku akýkoľvek.