Láka vás dovolenka a pobyt v exotických arabských krajinách?

Ide o skvelú príležitosť, ako sa zoznámiť nielen so zaujímavým a odlišným prostredím, ale aj s rozdielnou kultúrou a zvykmi. Povedzme teda, že ste v situácii, kedy sa nachádzate v niektorej z týchto krásnych arabských krajín (ako napríklad Saudská Arábia, Palestína, Libanon, Egypt, Kuvajt,…) a chcete tu sociálne zapadnúť bez toho, aby ste si nespravili hanbu alebo niekoho nezneuctili. Respektíve je vhodné oboznámiť sa s niektorými zvykmi a tradíciami a spoločenskou etiketou, ktorá platí v týchto krajinách.

Muž na púšti

Ako prvé si pravdepodobne všimnete rozdielny štýl obliekania. Predovšetkým na ženách na pohľad zbadáte, že majú zahalenú tvár hidžábom či závojom a zahalené majú tiež telo, resp. oblečenie zakrýva ich ženské krivky. V niektorých arabských oblastiach však ten rozdiel v štýle obliekania oproti európskemu taký veľký nie je. Každopádne vás ako cudzinca by malo zaujímať, že vo všeobecnosti by ste mali mať odev, ktorý zakryje ramená a ruky. Obzvlášť ak sa budete nachádzať na prehliadke pamiatok či náboženských miestach. Krátke tričko a krátke nohavice sú však viac tolerované na pláži.

Zahalená žena, Arabka

Ďalšou dôležitou súčasťou, s ktorou sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretnete, je arabské stravovanie. V tomto prípade sa musíte zmieriť s tým, že bravčové mäso tu nie je vôbec populárne a alkohol je na väčšine území zakázaný. Naopak stretnete sa tu s exotickou a populárnou pochúťkou – baraninou. Pre niekoho to môže byť prvýkrát, čo bude mať príležitosť ochutnať baranie mäso. Návštevám sa tu v zásade vždy okrem občerstvenia ponúka aj čaj alebo káva a je neslušné túto ponuku odmietať– odmietate tým priateľstvo a úctu zo strany hostiteľov. Dajte si pozor na ľavú ruku. Pretože je zvykom väčšinu vecí robiť s rukou pravou, prípadne s oboma rukami naraz. A to konkrétne z dôvodu, že arabská kultúra považuje ľavú ruku za znećistenú, určenú len pre osobnú hygienu.