Neželané bolesti klbov sa objavujú u ľudí všetkých vekových kategórií. Nezáleží pritom na tom či máte práve pekných dvadsať alebo ste tesne po päťdesiatke. Bolesti kĺbov si totižto nevyberajú a vedia potrápiť profesionálnych športovcov alebo aj ľudí, ktorí sa pohybu vôbec nevenujú. Bolesti kĺbov sa bohužiaľ nedajú úplne vyliečiť, ale dajú sa rôznymi spôsobmi zmierňovať. Medzi jeden zo spôsobov patrí napríklad aj kvalitný spánok. Kvalita a dĺžka spánku ovplyvňuje náš každodenný výkon a našu náladu. Každý z nás potrebuje odlišný počet hodín na dokonalé „dobitie“ bateriek, ale podľa štúdií by sme si mali dopriať minimálne sedem hodinový odpočinok. Pri spánku si totižto naše telo a orgány oddýchnu po celodennej námahe a naberú tak novú silu do ďalšieho dňa. Dĺžku a kvalitu spánku ovplyvňujú viaceré faktory akými sú napríklad vek, pohlavie, zdravotný stav alebo psychické či fyzické vyčerpanie.

ruce

Bolestiam kĺbov uľaví aj kvalitný matrac


Výber matraca a jeho kvalita vie poriadne ovplyvniť to, ako sa vyspíme. Na kvalitnom matraci sa človek vyspí lepšie a po zobudení ho nebolí celý človek. To znamená, že výber matraca nepodceňujte a uprednostnite tvrdý matrac oproti tomu mäkkému. Urobíte dobre z toho dôvodu, že kvalita matraca sa odrazí na zdraví svalov, chrbtice ale aj kĺbov. Keďže človek strávi v posteli približne tretinu svojho života investícia na svojom zdraví sa mu určite vráti. Tvrdosť matraca je dôležitá z toho dôvodu, že zabezpečuje anatomicky správnu podporu tela. Chrbtica je tak počas celej doby spánku v správnej polohe. Bolesti kĺbov tiež neprospieva, ak radi a často spíte na bruchu, pretože celé svalstvo je zaťažené veľmi nerovnomerne a človek sa budí na stŕpnuté nohy. Spánok na boku zvyšuje nepríjemné napätie svalov a ramien, avšak priaznivo vplýva proti bolesti brucha alebo trávenie. Najideálnejšia poloha pri spánku, ak vás trápia bolesti kĺbov je spánok na chrbte. Je to z toho dôvodu, že hmotnosť tela sa rovnomerne rozloží a tak nebude vyvíjaný nepríjemný tlak na žiadnu časť tela.

kostra

Keďže naše telo tvorí okolo 230 kĺbov je dôležité dbať na správny odpočinok, pestrú a vyváženú stravu, pravidelný pohyb, vhodnú obuv a podobne. Zdravie je len jedno a treba si ho chrániť, ešte kým nie je príliš neskoro. Bolesti kĺbov, bolesť kolena alebo svalov vedia potrápiť nejedného človeka. Avšak tieto bolesti sa dajú zmierniť napríklad aj pomocou výživových doplnkov. Výživové doplnky proti bolestiam kĺbov sú bohaté na kolagén, selén, kyselinu hyalurónovú, vitamín C a ďalšie látky.