Ak ste aktívny fajčiar, určite viete, že sa na vás z každej jednej strany valí neskutočne veľké množstvo kritiky. Prečo by ste nemali fajčiť, prečo je to nezdravé a ako tým škodíte nielen sebe, ale predovšetkým svojmu okoliu a ľuďom, ktorí vás obklopujú. Existuje však aj niekoľko ďalších dôvodov, prečo by ste mali prestať fajčiť, a to hneď v tejto chvíli. Určite ste videli veľké množstvo obrázkov, ktoré ukazovali zničené pľúca, vypadané zuby a prepadnutú tvár. Áno, rakovina pľúc je jednou z najvážnejších ochorení, ktoré vás môže ako fajčiara postretnúť. Napriek tomu je pravdepodobnosť, že sa stanete obeťou rakoviny pľúc veľmi malá a asi aj to je dôvod, prečo väčšina ľudí nad týmto faktom len tak mávne rukou. No okrem toho existuje aj veľa ochorení, ktoré môžete dostať aj bez vysokej pravdepodobnosti.

teploměr

Vedeli ste napríklad o tom, že z fajčenia môžete dostať chronický zápal priedušiek, inak nazývaný aj bronchitída? Možno ste si teraz povedali, že zápal priedušiek je predsa bežné ochorenie a že z niečoho takého si nebudete robiť ťažkú hlavu. No verte tomu, že je veľký rozdiel medzi akútnym zápalom priedušiek, ktorý môžete dostať z prechladnutia, nádchy či chrípky a tým chronickým, ktorého obeťou sa môžete stať len preto, že fajčíte. Chronický zápal priedušiek totižto nie je desaťdennou záležitosťou, ako je to v prípade akútneho. Tento môže prerásť do niekoľkých mesiacov a môže sa vám neustále vracať späť.

plíce

Chcete vedieť, ako sa prejavuje? Podobne, ako sa prejavuje ten akútny. Silný kašeľ, kvôli ktorému sa vám nedá spať, pichanie na hrudi, veľké tlaky v oblasti hrudníka a taktiež aj vykašliavanie hlienov. Spýtajte sa samých seba, stojí vám toto skutočne za to? Chcete fajčiť napriek tomu, že je pravdepodobné, že vďaka cigaretám budete trpieť takouto formou ochorenia? Neobťažujte svoje zdravie a ani svoje okolie. Zahoďte cigarety do koša a žite zdravo.