Počítač je dnes súčasťou každej firmy ako aj domácnosti, možno až na pár výnimiek. Každopádne sa radí k potrebným a už v podstate samozrejmým doplnkom. Počítače nám poskytujú viacero foriem ich využitia a na základe toho poznáme vzájomne rozdielne modely s odlišnými parametrami, ale aj cenou. Všetko záleží predovšetkým na nás a našom vôbec prvom, zatiaľ nezáväznom rozhodnutí, k čomu chceme a vlastne budeme počítač využívať, respektíve k akým účelom a aktivitám. Pokiaľ si túto úvahu rozmyslíme vopred, kúpa bude efektívnejšia.

pc

Najdôležitejším faktorom efektívnej kúpy sú v tomto prípade výkonnostné parametre a tie sa vzťahujú najmä na veľkosť operačnej pamäte RAM a typ procesora. V prípade procesora si dáme záležať na počte jeho jadier (minimálne 4-jadrový) a jeho frekvenciu v Ghz (vyššia je lepšia). Výkon ale nie je tak úplne všetko. Viacerým vám asi záleží aj na úložnom priestore, teda kapacite pevného disku (HDD), pričom dnes sa predajú až 1TB modely (dostatok miesta je viac než zaručený). Pozornosť však venujme aj konektivite.

myš

Dnešný počítač by už okrem samozrejmých vstupov/výstupov ako VGA a USB porty mal disponovať aj čítačkou SD kariet, grafickým vstupom k pripojeniu HDMI kábla k monitoru (kvalitnejší obraz), ako aj možnosťou diaľkového pripojenia formou wi-fi a bluetooth. Pri každodennom operovaní s našim novým počítačom však budeme využívať predovšetkým operačný systém. Vo väčšine dnešných zariadení je nainštalovaný Windows 10.

  • Alternatívnymi operačnými systémami sú MacOS (pre počítače Apple), Linux (vhodný pre pokročilejších užívateľov) a v poslednej dobe sa v počítačoch nachádza dokonca praktický Android.

android
Musíme si však povedať narovinu, že z pohľadu kompatibility je veľká väčšina počítačových aplikácií a hier stvorená práve pre platformu Windows.
Pred kúpou by sme sa mali zamerať na kategóriu počítačov, ktorá by odzrkadlila naše požiadavky.Kategórie sa zároveň líšia náročnosťou investície, pričom lacnejšie modely nájdeme v kancelárskych alebo bežných PC a k tým najdrahším sa radia hráčske PC. Zaujímavou novinkou je kategória All-in-one alebo zrejme najlacnejšia alternatíva multimediálne počítače.