Mať na dome strešné okno znamená pre majiteľov určite výhru. Podkrovná izba má totiž svoje čaro a žiadna iná miestnosť sa jej len tak nevyrovná. Je považovaná za romantickú, preto sa pod strechou častokrát nachádza spálňa či oddychová miestnosť. Strešné okno je neoddeliteľnou súčasťou podkrovnej izby a malo by byť určite kvalitnejšie, ako všetky ostatné okná v dome. Jeho sklon je predsa šikmý, to znamená, že pri nekvalitných oknách môže cez okno presakovať dažďová voda. Dnes sa však pozrieme na opačný prípad. Čo keď nám strešné okna púšťa do miestnosti príliš veľa slnečného žiarenia? Rolety na strešné okná tento problém hravo vyriešiZatienenie interiéru podkrovnej izby je nevyhnutné najmä v letných mesiacoch.
střešní okno


Najobľúbenejším možným spôsobom, ako zatieniť svoje strešné okno, sú žalúzie alebo rolety na strešné okná. Poskytujú majiteľom komfort v takej podobe, že keď sú zatiahnuté, slnečné žiarenie cez rolety neprejde a tak zostáva v podkrovnej izbe stála teplota. V súčasnosti je už prakticky možné nájsť akékoľvek žalúzie či rolety na strešné okná – jednofarebné, s motívmi, vyrobené z dekoratívnej látky, s rôznymi mechanizmami sťahovania a vyťahovania. Sortiment u výrobcov roliet na strešné okná je taký široký, že je nemožné, aby ste nenašli to, čo hľadáte. Pri výbere odporúčame navštíviť viacero výrobcov, urobiť si prehľad nielen v sortimente, ale aj v cenách. Iba tak si môžete byť istý, že ste sa rozhodli pre tie správne rolety na strešné okná.


strešní okno v koupelbně

Vonkajšie verzus vnútorné rolety na strešné okná


Nepraktické rolety, ktoré sa nedali stiahnuť a následne vytiahnuť, sú už dávno minulosťou. Prešli totiž veľkou premenou a dnes si môžete vybrať vnútorné alebo vonkajšie rolety na strešné okná. Je potrebné podotknúť, že vnútorné sú menej efektívne, ako vonkajšie. Chránia miestnosť pred svetlo, avšak nie pred teplom. Prienik tepla sa dá eliminovať výberom látok, ktoré zatemňujú. Medzi vnútorné rolety patria rímske, interiérové a plisované rolety na strešné okná. Vonkajšie rolety sú o niečo drahšie, no úroveň ich tienenia je už úplne niekde inde. Ich funkciu oceníte aj v zime, kedy dokážu zabrániť úniku tepla z miestnosti. Vonkajšie rolety sú vyrobené spravidla z hliníka a okrem manuálneho ovládania je možné ich ovládať aj na diaľku.

Viac o efektívnom zatienení podkrovnej izby nájdete na webovej stránke https://zivotpodstrechou.sk/.