Bezpečnosť pri práci je nutné dodržiavať bez ohľadu na to, kde pracujeme. Možno sa vám na prvý pohľad môže zdať, že množstvo opatrení je zbytočných, no netreba ich podceňovať, nakoľko majú svoje opodstatnenie. Chrániť seba je na každom pracovisku to najdôležitejšie a práve preto si v súčasnosti môžete vybrať z tisícov produktov pracovných odevov a obuvi podľa toho, akú prácu vykonávate. Určite viete, že pri ťažkej práci je potrebné chrániť najmä svoje ruky. Na to slúžia pracovné rukavice. Podľa čoho sa delia a aké zvoliť?

pracovní rukavice

Pracovné rukavice podľa rizikovosti pri práci

Pracovné rukavice môžeme rozdeliť podľa toho, akému veľkému riziku sa pri práci vystavujeme. Ide teda o minimálne, stredne veľké riziko alebo smrteľné. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o jednoduchú záležitosť. No nie je tomu celkom tak. Prvý typ rukavíc chráni človeka pred minimálnym stupňom rizika. Pracovné rukavice chrániace pred stredným rizikom musia byť otestované špeciálnou inštitúciou a pokiaľ sú vyhovujúce, táto inštitúcia vydá na ne certifikát. Posledný typ pracovných rukavíc musí okrem získania certifikátu prechádzať aj pravidelnou kontrolou, pri ktorej sa testuje kvalita rukavíc. Takýto typ rukavíc využívajú napríklad profesionálni hasiči pri požiaroch.

rukavice

Z čoho môžu byť pracovné rukavice vyrobené?

Ako už iste tušíte, pracovné rukavice môžeme rozdeliť tiež podľa toho, z akého materiálu sú vyrobené. Klasickým typom sú textilné rukavice, ktoré sa využívajú hlavne na menej náročné práce. Na náročnejšie činnosti sa využívajú celokožené rukavice vyrábané v rôznych prevedeniach. Môžu sa využiť v stavebníctve či zváračstve. Na trhu s pracovnými odevmi dostanete aj kombinované rukavice. Pri tomto type sa kombinuje textil s kožou. Vrchná časť je z látky a je tak zabezpečená vzdušnosť. Dlaň je vyrobená z kože a chráni ju tak pred úrazom. Na výber máte tiež jednorazové rukavice. Tie sú vyrobené prevažne z latexu alebo vinylu. Využívajú sa najmä v potravinárstve a zdravotníctvo. Majú hygienickú funkciu a sú dostupné v rôznych veľkostných prevedeniach. Nezabúdajte na to, že rukavice by mali zodpovedať veľkosti vašej ruky a vy by ste sa v nich mali cítiť dobre.

Hľadáte ideálne pracovné rukavice? Kliknite na internetovú stránku https://www.dualbp.eu/ a vyberte si kvalitné rukavice podľa vlastných predstáv.