Ak si zadáte na stránke Youtube umelca Tony Rap, nájdete tu niekoľko zaujímavých skladieb od tohto slovenského rapera, ktorý sa dostáva na výslnie. Zaujmú vás predovšetkým úprimné a kritické texty o živote, spoločnosti, systéme, tak ako to v slovenskom „undergroundovom“ rape chodí. Práve svojimi priamočiarymi textami tento 29 – ročný umelec zo Žarnovice nadväzuje na v raperskej kultúre obľúbené „old school“ obdobie slovenského rapu.

Teda žiadne nezmyslené kecy, ktoré nikomu nič nedajú, ale surová každodenná pravda zo života viacerých Slovákov a Sloveniek. Mladých, ale aj tých starších, čoho príkladom sú songy ako„Šikana“ (ft. REDNECK), v ktorej sa nájdu mladí ľudia prebíjajúci sa životom od základnej a strednej školy stýkajúci sa so šikanovaním a diskrimináciou. Vďaka tomuto songu si na toto obdobie zaspomínajú aj tí starší, v ktorých však tieto nemilé spomienky zostali uložené dodnes a možno aj v súčasnosti sa s nimi nevedia vyrovnať.

tony

  • Táto pieseň stojí za zmienku aj z dôvodu, že rieši ťažký a diskutabilný problém dnešnej spoločnosti, akým je rasizmus. Takisto odkazuje na apatiu učiteľov voči týmto závažným problémom.

Skutočne pôsobivý text ďalej so sebou nesie tiež pieseň „Už bolo toho dosť“, ktorá skôr útočí na nedomyslené medzery dnešného systému ako krachujúce firmy a nezamestnanosť či nedostatok finančných prostriedkov pre slobodné matky, dôchodcov, invalidov a zdravotníctvo. Úderný je v tomto songu úryvok „ukáž mi tie byty, kde je 200 EUR nájom“ a tým odkaz na nesplnené predvolebné sľuby.

Tony má však aj niekoľko ďalších podobne pôsobivých songov, aktuálne ich nájdete na jeho novom albume LoNdooN z roku 2023. Za zmienku určite stojí, že hneď na prvom singli tu mladému umelcovi hosťuje známy rómsky spevák Gypsy Kubanec. V neposlednom rade sa na albume predstaví aj niekoľko ďalších známejších mien. Album obsahuje dokopy 11 piesní.

4/5 - (1 vote)