Roztopil sa posledný sneh, vykuklo slniečko a vy máte po dlhej zime konečne žiarivý úsmev na tvári? Nie je sa čomu čudovať, prišla jar! Toto ročné obdobie milujú mnohí z nás práve vďaka tomu, že všetko začína kvitnúť, naše príbytky čoraz viac zohrievajú slnečné lúče a tiež preto, že s jarou sa spájajú druhé najväčšie sviatky v roku – Veľká noc. Veľká noc sa spája okrem iného so stolovaním a jarnou výzdobou v našich bytoch či záhradách. Dnes sa bližšie pozrieme na to, ako krásne sa dá vyzdobiť veľkonočný stôl ešte predtým, ako naň položíte svoje dobroty pre šibačov.

prostírání

Tradičné veľkonočné prestieranie na stôl zachovávajú mnohí z nás


Pamätáte si na časy, keď ste ako malé dieťa prišli na Veľkú noc ku svojim starým rodičom a ich stôl sa prehýbal pod rôznymi tradičnými dobrotami a maškrtami? Dovolíme si tvrdiť, že už samotné jedlo vytváralo veľkonočnú dekoráciu. Napríklad taký čerstvo upečený baránok s cukrovou polevou sa na sviatočnom stole vynímal dokonalo. V minulosti sa v rámci činnosti „prestieranie na stôl“ preferovali rôzne ručne vyšívané obrusy s jarnou tematikou. Na stole nesmeli chýbať maľované vajíčka, ktoré sa neskôr rozdali šibačom. Sviatočnú atmosféru stolovania dopĺňali prútené a drôtené výrobky. Okrem veľkonočných dekorácií stôl dopĺňalo aj tradičné jedlo, ktoré sa však líšilo podľa jednotlivých regiónov v rámci Slovenska.

krevety

Aké sú súčasné trendy vo veľkonočnom prestieraní na stôl?


Aj keď mnohí z nás stále nedajú dopustiť na tradičné prestieranie na stôl, doba a móda idú rýchlo vpred, a tak sa stále menia aj trendy v tejto oblasti. S jarou sa v súčasnosti spájajú najmä farby, ktoré sa výrobcovia dekorácií snažia prostredníctvom svojich výrobkov preniesť aj do našich domácností. Na veľkonočnom stole nesmú chýbať farebné maľované vajíčka, čerstvé jarné kvety, keramické zajačiky, taniere a misky s veľkonočným motívom a podobne. Čo sa týka farieb, na jar platí, že čím viac, tým lepšie. V rámci veľkonočných dekorácií sa naozaj nemusíte obávať skombinovať farby na prvý pohľad neskombinovateľné. Ak bude vaše jarné prestieranie na stôl žiariť farbami, pozitívna nálada sa rozšíri do celého bytu a rozžiari ho.

Pre viac inšpirácií na veľkonočné prestieranie na stôl kliknite na našu internetovú stránku https://www.tvojeharmony.sk/. Nechajte vstúpiť jar do vášho domu!