Spánok je prirodzená ľudská potreba, no aby sme sa vyspali naozaj dobre, potrebujeme okrem vhodných matracov aj príjemné posteľné obliečky, v ktorých sa nám bude spať ako v bavlnke. Nájsť však tie ideálne môže byť niekedy problém. Keď sa nám páči vzor, nevyhovuje nám materiál či veľkosť, a naopak. Naše staré mamy si posteľné obliečky šili samé, avšak tieto časy sú už dávno preč. Široký sortiment v obchodoch nás prinútil siahať po tom, čo je nám pohodlnejšie, a tak si so šitím posteľnej bielizne už málokedy lámeme hlavu. Prečítajte si, čo je pri výbere posteľnej bielizne naozaj dôležité.

povlak na polštáře

Ako vybrať správnu veľkosť obliečok?

Obliečky sa dajú kúpiť v rôznych veľkostiach, preto pri kúpe dávajte pozor. Spravidla sa rozdeľujú na posteľnú bielizeň do postieľky, detskú, klasickú, predĺženú alebo dvojitú posteľnú bielizeň. Obliečky sa od seba líšia rozmermi, ktoré sú však vždy napísané na obale. Ak kupujete klasickú posteľnú bielizeň pre dospelých, obliečka na paplón by mala mať rozmer 140 x 200 cm a na vankúš 70 x 80/90 cm. Ide o štandardnú veľkosť paplóna i vankúša, avšak tie vaše môžu byť atypické. Ešte predtým, ako sa rozhodnete nejaké kúpiť, všetko dobre premerajte, aby ste posteľnú bielizeň nemuseli ísť vymeniť či vrátiť. Myslite tiež na to, že obliečky na paplón by mali byť o niečo väčšie ako samotný paplón najmä kvôli tomu, aby sa ľahšie navliekali. Zvyčajne býva paplón menší o približne 5 cm.

povlečení na postel

Materiál je pri výbere obliečok veľmi dôležitým faktorom

Bavlna, satén, krep, flanel či damašok – z tohto všetkého si môžete vybrať. Záleží iba na vás, čo preferujete a v čom sa vám najlepšie spí. Bavlna je nesmrteľný a veľmi príjemný materiál, ktorým rozhodne nič nepokazíte. Spí sa v nej príjemne v lete či v zime. Bavlnené obliečky sú mäkké a navyše veľmi priedušné. Ak však túžite po niečom luxusnejšom, satén bude to pravé orechové. Ide o veľmi kvalitný a pevný materiál, ktorého úžasnou vlastnosťou je, že v zime vám bude pod ním príjemne teplo a v lete vás zase naopak príjemne schladí. Na výber máte z rôznych materiálových variácií, a tak popustite uzdu svojej fantázii a nájdite ideálne posteľné obliečky na webovej stránke https://www.scanquilt.sk/.